Навіщо Бог створив некрасивих тварин?

Відповідає Олексій Калько (creationist.in.ua)
Эта статья доступна также на русском языке

Часто у відповідь на твердження креаціоністів, що краса у творінні свідчить про Великого Митця – Творця, скептики наводять приклади некрасивих створінь, наприклад, рибу краплю (див. нижче). Нібито такий Бог не міг створити тварин, настільки неприємних людському оку. Чи є їх доводи логічними?

Зовсім ні. Тут вся справа в логічній необхідності (=>) і достатності (<=). Говорячи спрощено, якщо з краси слідує необхідність Творця, то це не означає, що зі створеності слідує краса.

Тобто

краса => створеність

але

краса <≠ створеність

Проведемо аналогію. Якщо ми бачимо витвір мистецтва, то робимо висновок, що існує митець. Але це не означає, що все, що зробив цей митець, обов'язково є красивим. Наприклад, деякі створені ним речі можуть мати чисто утилітарну функцію, а не естетичну.

Подібним чином, якщо розглядати складність у творінні як підтвердження існування Творця, то з цього зовсім не випливає, що все створене Ним має бути складним. Хоча Він створив неймовірно складні біологічні та біохімічні шедеври інженерної думки, такі як жива клітина, Він цілком може створити щось просте, таке як кам'яна глиба.

Взагалі, подібного роду аргументи («Навіщо Бог створив щось, або зробив саме так?») – це риторичний прийом, а не аргумент на користь еволюції. Мені зрозуміло, що подібні питання можуть турбувати людину або сіяти сумніви (хто не задавався ними щодо абсолютно різних речей). Але викликає подив, коли це використовують як якийсь «неспростовний» аргумент проти створення або на користь еволюції.

Причини для створення того чи іншого твору можуть бути не обов'язково в красі, не кажучи вже про те, що смаки у людей бувають різні. Це може бути прикладом якогось витонченого інженерного рішення, і при цьому не обов'язково вершиною естетики в розумінні (конкретної) людини. Можуть бути істоти, які відіграють важливу роль в екосистемі. Можуть бути й інші причини, про які ми можемо і не здогадуватися. Чому ці еволюціоністи вважають, що Творець повинен виходити саме з їх розуміння доцільності або тим більше з їх розуміння естетичності?

Навіть якщо креаціоніст не знає причин, з яких Творець зробив щось ... все, що це доводить – що креаціоніст не володіє повнотою знання Божого розуму (чого креаціоністи ніколи не стверджували). І вказувати на недосконалість нашого розуміння – досить слабка заміна повноцінній відповіді на питання, як той чи інший орган (в тому числі подібних «негарних» істот) міг з'явитися з волі часу, випадку і природного відбору.

Риба крапля

Один із прикладів «негарних» створінь, які наводять атеїсти – це риба крапля. І хоча навряд чи хтось із тих, хто читає назве цю рибу привабливою (хоча про смаки не сперечаються), це досить цікаве створіння. Однією з характерних рис цієї риби є відсутність плавального міхура, оскільки вона живе на великих глибинах, де тиск в десятки разів більше, ніж біля поверхні, і плавальний міхур не працює. Так, на глибині 800 м тиск в 80 раз перевищує тиск на рівні моря. Тому будь-який газ буде стиснутий настільки, що плавальний міхур не зможе виконувати ту функцію, яку виконує у риб, що мешкають на меншій глибині. Щоб залишатися на плаву, риба являє собою драглисту масу із щільністю трохи меншою, ніж у води. Це дозволяє рибі плавати з мінімальними витратами енергії.

Ще однією особливістю риби-краплі є той факт, що відклавши ікринки, вона сидить на них допоки потомство не вийде з них. Турбота триває і після виходу потомства з ікринок.

Image: Inosipmax [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Риба крапля (Psychrolutes marcidus)


Крім того, незважаючи на непрезентабельний зовнішній вигляд, жителі азіатських країн вважають м'ясо риби-краплі делікатесом. Цю рибку часто включають в списки «найбільш чудернацьких створінь».1

Можливо, не кожне творіння хтось вважатиме красивим, але кожне творіння є унікальним. І кожне з них може служити різним цілям – одне для естетичної насолоди, інші мати практичну користь. Кожне славить Творця і показує, як безмежна креативність і винахідливість Творця, розум Якого незбагненний! (Ісая 40:28)


Эта статья доступна также на русском языке


Статті по темі (російською мовою)

Посилання та примітки

  1. https://ru.wikipedia.org/wiki/Psychrolutes_marcidus. [CC BY-SA 3.0] Назад до тексту
Наверх