Чому очі північного оленя взимку стають синіми

Дон Баттен
Переклад з англійської на російську: Андрій Ткаченко, Олексій Калько (creationist.in.ua)
Переклад з російської на українську: Ігор Борщ (creationist.in.ua)
Эта статья доступна также на русском языке
Перекладено з дозволу creation.com

Присоединяйтесь к нам на Facebook!

Нажмите «Нравится», чтобы первыми узнавать о новых статьях

Золотисті очі арктичних північних оленів, або карибу (Rangifer tarandus) взимку стають темно-синіми. Вчений, який брав участь в дослідженні цього феномена з моменту його відкриття в 2001 році, нейробіолог Глен Джеффрі, вивчає зір в Університетському коледжі Лондона. Описавши різницю в кольорі як «вражаючу», він сказав:

«Нам знадобилося 12 років, щоб поступово з'ясувати, що при цьому відбувається і чому».1,2

Виявляється, колір змінюється завдяки тому, що у північних оленів відбуваються сезонні зміни відбивних характеристик тапетума (tapetum lucidum, [блискучий шар під сітківкою ока у хребетних]) – відбиваючої поверхні позаду сітківки, яку часто називають «котячим оком»3.

Арктичним літом, коли тривалість світлового дня становить до 24 годин на добу, відображення від тапетума золотисте, оскільки велика частина світла відбивається безпосередньо через сітківку. Взимку ж, коли ніч триває до самої весни, насичений синій колір очей пов'язаний з меншою кількістю світла (і коротшою довжиною хвилі), що відображається оком.

Ця зміна в відбивної здатності тапетума пов'язано зі зменшенням відстані між його колагеновими волокнами, ймовірно в результаті стиснення через збільшення тиску окового яблука, що спостерігається у полярних тварин. Це, в свою чергу, може бути пов'язано з частковим блокуванням дренажу внутрішньоочної рідини, оскільки зіниця залишається повністю розширена при тривалій темряві (щоб максимально збільшити потрапляння світла). Крім того, зсув до синього кольору може збільшити бічне розсіювання світла через більшу кількість фоторецепторів, зменшивши пряме відображення - завдяки чому поглинається більше світла і збільшується чутливість сітківки (за рахунок гостроти зору), що також корисно в темряві.

Ця здатність оленів (поки що відкрита тільки у них), очевидно, є перевагою в їх унікальному навколишньому середовищі. Але встановити, що деяка здатність є корисною, це зовсім не те ж саме, що продемонструвати, що вона еволюціонувала, а не була створена; і тим більше, це зовсім не те саме, що показати як вона могла еволюціонувати.

Зображення: University College London

Колір очей північного оленя змінюється від золотистого (зправа) влітку до синього (зліва) взимку.

Зверніть увагу, що дана адаптація - не те ж саме, що збереження природним відбором більш вигідних варіацій в популяції. Коли це дійсно відбувається, 4 то відбувається протягом багатьох поколінь, тоді як описана вище адаптація кольору очей - це щорічна зміна протягом життя особини.

Крім того, що це «важлива адаптація», дослідники не намагаються пояснити, яким чином механізм, що забезпечує таке складне сезонне коригування, міг виникнути в результаті дарвінівських процесів.

Такі несподівані рівні складності роблять еволюційну дилему про походження глаза5 ще більш важкою і є вагомим аргументом на користь створення і задуму, а не еволюції.


Эта статья доступна также на русском языке


Статті по темі (російською)

Відео по темі (російською)

Ссылки и примечания

  1. Choi, C., Reindeer eyes turn blue in the winter, livescience.com, 30 жовтня 2013 р. Назад до тексту
  2. Stokkan, K-A, та ін., Shifting mirrors: adaptive changes in retinal reflections to winter darkness in Arctic reindeer, Proceedings of the Royal Society B 280(1773): 22 грудня 2013 р. | doi:10.1098/rspb.2013.2451. Назад до тексту
  3. Як і у різних інших нічних істот, очі кішок можуть здаватися «світяться в темряві», коли, наприклад, фари висвітлюють їх тапетум. Назад до тексту
  4. Див. creation.com/muddy. Назад до тексту
  5. Bergman, J., Did eyes evolve by Darwinian mechanisms?, J. of Creation 22(2):67–74, 2008 р.; creation.com/eyes-evolve. Назад до тексту
Наверх